Deň boja proti úžere

1. jún – Deň boja proti úžere

Od dnešného dňa vstupuje do účinnosti balík zákonov, ktorý zásadným spôsobom mení ochranu občanov – spotrebiteľov pred nekalými a úžerníckymi praktikami nebankových subjektov. Úžernícke úvery s úrokmi častokrát vo výške stoviek či až tisíc percent sa od dnešného dňa končia!
A v stredu 28.mája naša vláda schválila nariadenie, podľa ktorého bude maximálny úrok aj s poplatkami pri bežných spotrebiteľských úverov 29,4 % ročne.
Dosiahli sme tak stav, keď zisky nebankových subjektov nebudú môcť byť na úkor bežných občanov – spotrebiteľov. A že nebankovým subjektom ale ani niektorým bankám sa to nepáči? Že ich to poškodí? Ja tvrdím jedno: Už nebudú mať zisky niekoľko sto percent ale „iba“ niekoľko desiatok percent. Občanom to však pomôže.
Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si viac TU.

Niektoré nebankové subjekty nám cez médiá odkázali, že tieto zmeny budú nahrávať šedej ekonomike, že ľudia si budú musieť požičiavať na čiernom trhu a situácia bude ešte horšia.
Mne však tieto argumenty pripomínajú známy výrok: „Keď nás nenecháte kradnúť, bude sa kradnúť ešte viac.“
Čo k tomu dodať?
Zároveň vás všetkých pozývam na svoju facebook stránku Monika Jankovská – Brániť sa oplatí. Chcem byť ešte viac otvorená vašim otázkam a problémom a zároveň vás budem informovať o našich stretnutiach s občanmi a ďalších aktivitách.
1. júna 2014