Nové zákony proti úžere konečne na svete

Tak! Naše nové zákony na ochranu spotrebiteľov už začínajú fungovať!


Tak! Naše nové zákony na ochranu spotrebiteľov už začínajú fungovať! Po prijatí nášho protišmejdovského zákona v novembri 2013 tu máme prvé výsledky! Vyše 600 zrušených predajných akcií, pretože boli v rozpore s týmto zákonom. Viete koľkým ľuďom sme tak ušetrili problémov? Ak sa týmto zákonom dosiahlo to, že z každej zrušenej akcie si aspoň traja ľudia nekúpili predražené a nekvalitné spotrebiče, tak to stálo za to!

Viac si z denníka Pravda.sk prečítajte TU.

A to isté čaká nebankové subjekty, ktoré používajú úžernické praktiky voči občanom – spotrebiteľom. Úžera v nebankovkách, ktoré neraz oberajú dlžníkov o byty a domy, má skončiť na základe novely Občianskeho zákonníka. Novelu z dielne poslancov Smeru Antona Martvoňa, Otta Brixiho a a ministerstva spravodlivosti včera v parlamente podporili aj niektorí poslanci za KDH, SDKÚ, OĽaNO a tiež nezaradení poslanci.
Na základe tejto novely nebankové subjekty od júna stratia možnosť požičiavať ľuďom za úžernícke úroky. Vláda stanoví maximálnu hranicu úrokov aj s poplatkami, pri prekročení ktorej bude úver označený za úžernícky, nezákonný, a teda neplatný. Zmena ušetrí peniaze desaťtisícom ľudí, keďže len vlani nebankovky uzavreli 150-tisíc úverových zmlúv.

Viac z denníka Pravda.sk si prečítajte TU.

 

A téme úžery sa venuja aj pluska.sk – čítajte TU!

Ako bývalá trestná sudkyňa mám na úžeru vyhranený názor. Porovnávam úžeru v občianskom práve s vraždou, ktorá je v trestnom práve tým najzávažnejším zločinom proti ľudskému životu. Úžera v práve občianskom je tým najzávažnejším previnením proti dobrým mravom, ktoré sú jednou zo základných hodnôt, na ktorých stojí naša spoločnosť. Som presvedčená, že tak ako za vraždu v trestnom práve, aj za úžeru v občianskom práve musí zákon upraviť ten najprísnejší trest. A tým je neplatnosť zmluvy.
Aj preto som veľmi rada, že sa nám podarila dobrá vec pre ľudí. Lebo teraz sa už spotrebiteľ dovolá ochrany pred úžerou vždy!

Viac si prečítajte v denníku Pravda.sk TU.

2.apríla 2014